Buy Tobacco Leaf Online | Whole Leaf Tobacco

Orobanche ramosa (broomrape) damage İzmir tobacco

metingulesci

Member
Joined
Jan 1, 2015
Messages
14
Points
13
Location
Denizli - TÜRKİYE
Orobanche ramosa
Monstera otu parazitik bir ot olduğu için konukçu bitkiden alacağı su ve besinlerle yaşamını sürdürür. Bu nedenle canavar otların çimlenmesi ve gelişmesi için köküne tutunacağı bir konukçu bitkinin olması gerekir.
Yaşamak için çimlenebilen, bağlanabilen ve besin ve su elde edebilen bitkilere konukçu bitkiler denir. Ev sahibi, monstera otunun türüne bağlı olarak farklılık gösterir. Örneğin; Mavi çiçekli süpürge otu domates, patates ve tütünü, beyaz çiçekli süpürge otu, mercimek ve baklayı, budaklı süpürge ise ayçiçeğini tercih eder.
Canavar otu olan çeşit, susuz kalmış gibi sararabilir ve kuruyabilir, gelişimi gecikir, verimi düşer ve hatta yoğun alanlarda ölür. Tütün ve ayçiçeğinde olduğu gibi kalitenin düşmesine de neden olabilir. Kültür bitkilerinde yabancı otların neden olduğu verim kaybı bu parazitin yoğunluğuna bağlı olarak %5-10 arasında değişmektedir. Türkiye'de tütünde ruhsatlı pestisit bulunmamaktadır. Kültürel bir mücadele var.
Denizli-Turkey
:(:(:(
 

Attachments

 • Orobanche ramosa (1).JPG
  Orobanche ramosa (1).JPG
  131 KB · Views: 10
 • Orobanche ramosa (2).JPG
  Orobanche ramosa (2).JPG
  222.7 KB · Views: 8
 • Orobanche ramosa (4).JPG
  Orobanche ramosa (4).JPG
  393.9 KB · Views: 9
 • Orobanche ramosa (5).JPG
  Orobanche ramosa (5).JPG
  360.5 KB · Views: 8
 • Orobanche ramosa (6).JPG
  Orobanche ramosa (6).JPG
  278.6 KB · Views: 7
 • Orobanche ramosa (7).JPG
  Orobanche ramosa (7).JPG
  346.5 KB · Views: 9
 • Orobanche ramosa (8).JPG
  Orobanche ramosa (8).JPG
  310.9 KB · Views: 9
 • Orobanche ramosa (9).JPG
  Orobanche ramosa (9).JPG
  384.9 KB · Views: 10

Knucklehead

Moderator
Founding Member
Joined
Oct 18, 2012
Messages
11,426
Points
113
Location
NE Alabama
Orobanche ramosa
Since Monstera grass is a parasitic weed, it survives with the water and nutrients it will receive from the host plant. For this reason, monstrous grasses must have a host plant to attach to the root in order to germinate and develop.
Plants that can germinate, attach, and obtain nutrients and water to survive are called host plants. The host differs depending on the type of monstera grass. E.g; Blue-flowered heather prefers tomatoes, potatoes and tobacco, white-flowered heather, lentils and broad beans, and knotty broom prefers sunflowers.
The broomrape variety may turn yellow and dry as if dehydrated, its development is delayed, its yield is reduced and even dies in dense areas. It can also cause a decrease in quality, as in tobacco and sunflower. Yield loss caused by weeds in cultivated plants varies between 5-10% depending on the density of this parasite. There are no licensed pesticides in tobacco in Turkey. There is a cultural struggle.
Denizli-Turkey
 
Top